а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метка

мн. метки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54301
1. Голема дрвена метла којашто служи за одделување на зрното од плевелот при вршидба.
Англиски: broom Албански: hedhëse
2. Дел од пердув на гуска што служи за метење брашно при месење.
Англиски: broom Албански: fshesë