а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метилоса

метилосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Фати метил, се разболи од метил.
Употреба: Медицина
Примери:
Овците се метилосаа.
Изведенки
1. метилосува несв.
метилосување
2. метилосување ср.
глаг. им.