а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мете

метат; мети, метете; метев, метеа; метел; метен; метејќи; метов, метоа; мел
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 7251
Чисти со метла.
Англиски: sweep
Примери:
Жената го метеше дворот.
Изведенки
метење ср.
глаг. им.