а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метеорологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32295
Наука за физичките и за хемиските својства на атмосферата и за временските промени.
Англиски: meteorology Албански: meteorologji
Употреба: Физика
Изведенки
метеоролошки прид.
метеоролошкиот
Пример: метеоролошка прогноза