а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метеорит

мн. метеорити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39588
Метеор што паднал на Земјата.
Англиски: meteorite
Употреба: Астрономија