а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метафоричен

метафоричниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16368
1. Што има карактер на метафора, што содржи метафора или што е искажан со метафора.
Англиски: metaphorical
Примери:
Во оваа песна зборовите имаат метафорично значење.
2. Којшто се служи cо метафори.
Англиски: metaphorical
Изведенки
метафорично прил.