а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

местоположба

мн. местоположби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13018
Географска поставеност, положба на некое место во однос на непосредната околина.
Англиски: location Албански: vendpozitë
Примери:
Македонија има централна местоположба на Балканот.