а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месојадец

мн. месојадци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29598
1. Животно што се храни со месо.
Англиски: carnivore Албански: mishngrënës
Употреба: Зоологија
2. Човек што претпочита месо.
Англиски: meat eater Албански: mishngrënës
Употреба: Гастрономија