а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меси

месат; меси, месете; месев, месеа; месел; месен; месејќи; месив, месија; месил
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4613
1. Подготвува тесто од брашно, вода со гмечење.
Англиски: knead Албански: gatuaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Меси леб.
Меси пита.
Меси колачи.
2. Гмечи, обликува нешто густо.
Англиски: mould Албански: gatuaj, ngjesh
Примери:
Плитарите ги месеа од кал.
3. Подготвува, планира нешто тајно.
Англиски: prepare Албански: gatuhet, pregatitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
И самиот не веруваше што ќе произлезе од тоа што го месеше цела година.
Изведенки
месење ср.
глаг. им.