а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месијанизам

(едн.) месијанизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45183
Верување во некои религии дека ќе дојде Месија испратен од бог и ќе ги спаси луѓето.
Употреба: Религија
Примери:
Целта била да се демонстрира месијанизмот на Исус, а за оваа демонстрација најмногу биле користени пророштвата.