а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месечина

(едн.) месечината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 707
1. Небеско тело, сателит на планета.
Англиски: moon Албански: hëna
Употреба: Астрономија
Примери:
месечина на планетата Јупитер
Таа изгледа како убава месечина.
2. (само едн.) Небеско тело што се наоѓа најблиску до Земјата и е нејзин природен сателит.
Англиски: moon Албански: hëna
Употреба: Астрономија
Примери:
темната страна на Месечината
Американците купуваат плацови на Месечината.
3. Светлина од Месечината; време кога сјае, осветлува Месечината.
Англиски: moonlight Албански: dritë hëne
Примери:
Патуваме по месечина.
4. Шара во вид на месечина.
Албански: lara në formë hëne
Изведенки
1. месечинка ж.
мн. месечинки
хип.
2. месечински прид.
месечинскиот
Пример: месечинска светлина
3. месечев прид.
месечеви
Пример: месечева светлина