а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менаџира

менаџираат, менаџирал, менаџиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 51369
Раководи со претпријатие, води бизнис.
Англиски: manage
Употреба: Економија
Примери:
Таа неуморно менаџира со фабриката.
Изведенки
менаџирање ср.