а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меморандум

мн. меморандуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17257
1. Дипломатски документ во кој се изнесува или се разјаснува некое барање, предлог или мислење за некое политичко прашање.
Англиски: memorandum Албански: memorandum
Употреба: Дипломатија
2. Службено писмо со детали за трговски преговори или за склучување договори.
Англиски: memorandum Албански: memorandum
Употреба: Административен термин
3. Лист со отпечатено име или знак на институција, фирма на кој се води кореспонденција.
Англиски: letterhead Албански: memorandum
Изведенки
мемо м.
мемото
Пример: Не го добил навреме мемото.