а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мелница

мн. мелници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12950
1. Специјална градба со машини за мелење брашно.
Англиски: mill Албански: mulli
2. воденица
Англиски: watermill Албански: mulli me erë
Примери:
Мелницата на селскиот поток.
3. Машина за мелење зрнести плодови, месо и др.
Англиски: grinder Албански: blues
Примери:
Мелница за кафе.