а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мезе

мн. мезиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4308
Јадење што се служи покрај алкохолни пијалаци (обично пред јадење или меѓу оброци).
Англиски: snack, side dish Турски: meze Албански: meze
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ракија без мезе не се пие.
Изведенки
мезенце ср.
(едн.)
дем. и хип.