а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мездра

мн. мездри
Вид збор: Именка, женски род
1. Пасиште, меѓа меѓу две ниви.
Албански: kullotë
Употреба: Земјоделство
2. Слаба, песоклива земја.
Англиски: desert Албански: tokë me rërë
Употреба: Екологија
3. тенка кожичка
Англиски: membrane Албански: membranë
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
Во очите му се гледаше вкрвавена мездра.
4. Обвивка на семки на плод (кај калинка, тиква).
Албански: lëvozhgë
Употреба: Ботаника
5. Стомачна ципа со слабо месо.
Албански: cipë
Употреба: Гастрономија
Изведенки
мездре ср.
мн. мездриња