а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мев

мн. мевови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3057
1. стомак
Англиски: belly Албански: bark, stomak
Употреба: Анатомија
Примери:
Пуштил голем мев.
2. мешина
Албански: kacik
3. Направа од кожа што служи за разгорување оган, обично во ковачница.
Англиски: bellows Албански: shakull
Примери:
ковачки мев
4. Направа од кожа што е составен дел од гајдата.
Англиски: bag Албански: torbë, trastë
Употреба: Музика и танц
Изрази
Драпај си мевот - тоа е бесмислица, глупост, празна, безвредна работа.