а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мебел

(едн.) мебелот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3221
Предмети што служат за седење, cпиење, чување облека и др.
Англиски: furniture Германски: Möbel
Употреба: Општество
Примери:
Купивме нов мебел.