а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мајмун

мн. мајмуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5792
1. Животно најслично на човекот оц фамилијата цицачи.
Англиски: monkey Турски: maymun Албански: majmun
2. Човек што ги имитира другите луѓе.
Албански: majmun
Употреба: Преносно значење
3. Човек што личи на мајмун, грд човек.
Албански: majmun
Употреба: Груб збор
Изрази
Во Прилеп мајмун не игра - не може некого да го излажеш.
Изведенки
1. мајмуница ж.
мн. мајмуници
2. мајмунка ж.
мн. мајмунки
3. мајмунски прид.
мајмунскиот
Пример: мајмунско лице