а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мат

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50268
1. Во шахот - завршен потег кога се добива партијата, позиција кога на паднатиот крал нема можност за одбрана.
Англиски: checkmate Албански: mat
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Мат во три потези.
2. Пораз, неуспех, безизлезна ситуација.
Англиски: defeat Албански: mat, disfatë
Употреба: Неменлив збор , Преносно значење
Примери:
Сега сум во мат позиција.