а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мат

Вид збор: Извик
Ранг: 38161
Извик со кој се повикува матицата на пчелата кога се рои.
Примери:
Мат, мат маро, мат!