а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матичник

мн. матичници
Вид збор: Именка, машки род
Ќелија поголема од другите во сотот на пчелите каде што се испилува матицата.
Примери:
Одгледувањето на пчелните матици се врши во вештачки матичници.