а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матежина

мн. матежини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23701
1. Талог во течност.
Англиски: sediment Албански: fundrinë
Примери:
Матежината ја цедеа низ филтер.
2. Тоа што е матно.
Албански: e turbulluar
Примери:
Не сакаше да се капе во матежина.