а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матач

мн. матачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што мати.
Англиски: mixer Албански: turbulloj
2. Тој што лаже, што измислува.
Англиски: schemer Албански: ngatrresarë
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Изведенки
матачка ж.
мн. матачки