а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

матарка

мн. матарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7166
Метален сад (војнички или туристички) за вода што обично се носи при патување.
Англиски: flask, hip flask