а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маталка

мн. маталки
Вид збор: Именка, женски род
направа за матење
Англиски: whisk
Употреба: Гастрономија
Примери:
маталка за јајца
Изведенки
матилка ж.
мн. матилки