а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маст

мн. масти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4536
1. Млечен производ што се добива со биење.
Англиски: butter Албански: tëlyen, gjalpë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Кравја маст.
2. Прехранбен производ добиен со топење на свинско сало.
Англиски: lard Албански: sallo, dhjamë derri
Примери:
Свинска маст.
3. Густа, мрсна материја од различно потекло што cе користи за мачкање на телото, за лекување, за подмачкување машини, апарати итн.
Англиски: fat Албански: yndyrë
Примери:
Цинкова маст.
Маст за очи.