а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мастрафчија

мн. мастрафчии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што многу троши.
Англиски: spendthrift
Употреба: Разговорно
Примери:
Голем мастрафчија е в кафеана.
Изведенки
мастрафчика ж.
мн. мастрафчики