а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мастрафи

(се) мастрафат
Вид збор: Глагол, несвршен
Троши, прави издатоци.
Англиски: spend
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе ви дојдеме вечер на гости, ама не се мастрафете многу.
Изведенки
мастрафење ср.
глаг. им.