а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мастодонтски

мастодонтскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на мастодонт.
Употреба: Зоологија
2. огромен, гигантски
Англиски: gigantic
Употреба: Преносно значење