а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мастило

мн. мастила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4768
Течност што служи за пишување и за печатење.
Англиски: ink
Примери:
Печатарско мастило.