а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мастика

мн. мастики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7526
1. (само едн.) Bид смола што се добива од средоземното дрво.
Латински: Pistacia lentiscus Англиски: mastix Албански: lloj rrëshire, mastikë
2. Bид ракија што се прави од таква смола и од анасон.
Албански: raki, uzo
3. Гума за џвакање.
Англиски: chewing gum Албански: çamçakëz, mastikë
Употреба: Разговорно