а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

масен

масиниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23598
Вкупниот број протони и неутрони во еден атом на некој елемент.
Англиски: mass number Албански: mase, sasie
Употреба: Физика
Примери:
масен број