а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

марш

мн. маршеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4607
1. Војничка ритмичко чекорење во строј; движење на воена единица кон определена цел.
Англиски: march Албански: marsh
Употреба: Воен термин
2. Музичка композиција со јасен ритам, наменета за придружба на војнички и други свечености.
Англиски: march Албански: marsh
Употреба: Музика и танц
Примери:
свадбен марш
погребен марш