а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манометар

мн. манометри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53561
Направа за мерење на притисокот на течни или гасовити тела во затворен простор.
Англиски: pressure gauge Албански: manometër
Употреба: Физика