а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мамурлив

мамурливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31986
1. Што не е целосно отрезнет од премногу пиење.
Англиски: dazed Турски: mahmur
Примери:
Следниот ден, по прославата, беше мамурлив и нерасположен.
2. нерасонет
Англиски: sleepy
Примери:
Уште беше мамурлив, не го разбираше што му зборува.