а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малку

Вид збор: Прилог
Ранг: 272
1. Незначително количество од нешто.
Англиски: little Албански: pak
Примери:
Касна малку, другото го остави.
Малку е упатен во работата.
2. Кратко траење на нешто.
Англиски: shortly Албански: shkurt
Примери:
Малку работеше и си замина.
Малку седеше на гости.
Излезе пред малку.
Изведенки
1. малу прил.
2. малце прил.