а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магнет

мн. магнети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13231
1. Тело што има својство да привлекува железо, челик и други метални предмети.
Англиски: magnet Албански: magnet
Употреба: Физика
2. Направа што го покажува правецот север - југ.
Англиски: compass Албански: kompas, busull
Употреба: Физика
3. Некој или нешто што има привлечна сила.
Англиски: magnet Албански: magnet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа беше магнет за него.
Изведенки
магнетски прид.
магнетскиот
магнетен
Пример: магнетска лента