а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магацин

мн. магацини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8509
1. Просторија, обично голема, во која се чува разновидна стока.
Англиски: warehouse Албански: magazë, depo
Примери:
Магацините беа преполни со стока.
2. Општо, дел од апарат каде што се става батерија, филм и сл.
Англиски: magazine Албански: magazinë
3. Дел од пушка на репетирање во кој се ставаат куршуми.
Англиски: magazine Албански: karikator
Употреба: Воен термин
Изведенки
магацински прид.
магацинскиот
Пример: Магацински простор.