а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мав

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41016
удар, замав, тешкотија
Примери:
Мав ми е работата - имам големи проблеми.