а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мавче

Види и: маска (ж.)
мн. мавчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 43495
маска
Англиски: mule
Употреба: Деминутив