а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маалец

мн. маалци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е од исто маало со некој друг.
Примери:
Сите маалци ми завидуваа.
Изведенки
маалка ж.
мн. маалки