а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луксуз

мн. луксузи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8477
1. Раскош, раскошен начин на живот.
Англиски: luxury Албански: luks
Примери:
Немаме пари за такви луксузи.
Живее во луксуз.
2. Тоа што е скапо а непотребно, излишно, претерано.
Англиски: luxury Албански: luks
Употреба: Преносно значење