а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоцира

лоцираат; лоцирал; лоциран; лоцирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 9229
Смести, сместува нешто на определено место, определи, определува место на нешто.
Англиски: locate
Примери:
Центарот за помош на бездомниците е лоциран во центарот на градот.
Изведенки
лоцирање ср.
глаг. им.