а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лост

мн. лостови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8120
1. Железен или дрвен стап што се користи за одделување, подигање или поместување нешто.
Англиски: lever Српски: полуга Албански: levë, llost
2. Прост механизам, обично метална, железна прачка зацврстена во средишната точка, што служи за подигање голема тежина.
Англиски: lever Албански: levë, llost
3. Средство за придвижување, извршување некоја работа.
Англиски: lever Албански: llost
Употреба: Преносно значење
4. Железен или дрвен стап за потпирање или затворање врата.
Англиски: bar Албански: shufër
Употреба: Дијалектен збор