а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лозунг

мн. лозунзи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17072
1. Договорен знак, таен збор што служи за распознавање.
Англиски: password Германски: Losung Албански: fjalëkalim
2. Кратка мисла што ја изразува основната идеја на некое движење или организација; парола, девиза.
Англиски: slogan Германски: Losung Албански: slogan, kushtrim
Примери:
Актуелен политички лозунг.
На знамето беше испишан лозунгот: Смрт или слобода.