а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литосфера

(едн.) литосферата
Вид збор: Именка, женски род
Цврст, најгорен слој на површината на планетата.
Англиски: lithosphere
Употреба: Геологија
Примери:
Литосферата е разделена на т.н. литосферни плочи т.е. тектонски плочи.