а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

литература

мн. литератури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1041
1. Уметничко јазично творештво на еден народ, една епоха, на целото човештво.
Англиски: literature Албански: letërsia
Употреба: Уметност
Примери:
љубител на литературата
македонска литература
2. Пишани дела што се однесуваат на една наука, на една струка или проблем.
Англиски: textbook Албански: libër, literaturë
Употреба: Уметност
Примери:
учебник по литература
политичка литература
3. Cите дела користени при изработката во еден научен труд.
Англиски: bibliography Албански: bibliografi
Употреба: Уметност
Примери:
список на користена литература