а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леток

мн. летоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13336
Парче хартија на кое се печати пропаганден материјал.
Англиски: flyer
Примери:
За кусо време успеа да растури неколку пакети со летоци.