а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лемило

мн. лемила
Вид збор: Именка, среден род
Апарат со кој се леми.
Англиски: soldering iron
Употреба: Технологија